Odwiedziny u rówieśnika mają wiele plusów. Można na przykład spróbować każdej zabawki z jego asortymentu. Można też pociągnąć go za bluzkę, albo poklepać z sympatii po głowie. Można też dać trochę odpocząć mamie. Zapraszam na fotoreportaż ze spotkania z kumplem Wronka.

Być może niektórzy starzy bywalcy pamiętają wpis „Prawie jak na wsi”. Adaś z tamtego wpisu niedawno skończył roczek. Różnice rozwojowe między chłopcami coraz bardziej się zacierają, choć nadal je widać dość wyraźnie. Adaś stawia już swoje pierwsze kroczki i potrafi stać bez trzymanki. Potrafi powiedzieć „traktor” (trochę po swojemu, ale słychać, że to „traktor”) i kilka innych słówek oraz ciągle pyta z zaciekawieniem „to to?”.

Dzieci w tym wieku nie potrafią się jeszcze razem bawić. Nie potrafią się nawet bawić obok siebie. Każdy z nich swoją drogą, po swojemu odkrywa świat. Tu popróbuje jakiejś zabawki, drugi chce mu ją zabrać. Pierwszemu jest wszystko jedno, bo zaraz znajdzie sobie inną. Chwilę poczworakują w tę samą stronę, ale jak któremuś się odwidzi, to zmieni kierunek. Któryś robi coś śmiesznego, to drugi zawiesi na nim wzrok, lecz nie na długo.

A my mamuśki? Mamy chwilę spokoju i możemy się napić kawki bez małego stworzonka uczepionego u nogi. Możemy porozmawiać o sprawach nie związanych z dziećmi, choć nie wiedzieć czemu i tak do tematu dzieci często wracamy.

Myślę, że takie spotkania prowadzą znacząco do rozwoju społecznego dzieci. I wiem, że u nas będą się zdarzały coraz częściej. Może w wieku 0-6 miesięcy nie mają one takiego znaczenia, jak teraz. Taki mobilny maluch bardziej zauważa obecność kogoś o podobnym wzroście, cieszy się na widok innych dzieci, chce dotknąć, posmakować (!). Jeśli macie możliwość i dzieciatych znajomych – polecam.

DSC_7148DSC_7163 DSC_7168 DSC_7169 DSC_7177 DSC_7185

Nie mogę się też powstrzymać i wstawiam kilka zdjęć Adasia z mamą, bo uważam, że wyszły nieźle, mimo kiepskiego światła. Są dość osobiste, ale szkoda by było nie pokazać wam tej cudownej więzi między nimi. Domi – jakby co, to usunę, dasz znać ;)

DSC_7260 DSC_7228bw DSC_7217 DSC_7274 DSC_7287 DSC_7294 DSC_7290