To będzie druga dalsza wyprawa Wronka. Pierwszą odbyliśmy nad morze, gdy mały miał 6 tygodni. Wiem, że wtedy nie było to takie wyzwanie jak to, które czeka nas teraz. Wtedy jechaliśmy 4 godziny samochodem i Wronio przespał calutką drogę, z jedną pobudką na mleczko. Teraz lecimy samolotem z małym krzykadełkiem, który zyskał nawet przydomek „Duracell” i będę musiała go trzymać całą drogę na kolanach (na zmianę z tatą oczywiście). To będzie wyzwanie!

Gdzie lecimy i na jak długo? Na razie zostawię to w tajemnicy i na pewno obserwatorzy naszego Instagrama dowiedzą się jako pierwsi. Ale nie o tym dzisiaj. Latając samolotem z dzieckiem trzeba mieć nie tylko własny dowód tożsamości, ale i dziecka. Akt urodzenia tu nie wystarczy. Dowód musi mieć zdjęcie. Może to być paszport lub Dowód Osobisty. DO wyrabia się szybciej i za darmo, więc zdecydowaliśmy się na tę formę. Wygląda on tak samo jak dowód osoby dorosłej z tą różnicą, że jest ważny na 5, a nie na 10 lat.

dowód osobisty niemowlaka

Jeśli ktoś z was stanie kiedyś w obliczu potrzeby wyrobienia dowodu swojemu dziecku, oto z czym przyjdzie wam się zmierzyć:

1. Po pierwsze potrzebujecie udać się do fotografa, by zrobić zdjęcie. Tutaj kłopot jest niemały, bo taki mały grzdyl, który ledwo nauczył się siedzieć, nie będzie grzecznie, prosto siedział na krzesełku bez oparcia. Uśmiech na zawołanie? Też niełatwa sprawa. Musi poza tym pokazać lewy półprofil z uchem. Kiedy w końcu uda się zrobić zdjęcie, które nada się do dowodu, odłóż dwie sztuki do zabrania do urzędu, a resztę skrzętnie schowaj zanim rodzina nie wyrwie ci wszystkich. Jakby ładniejszych zdjęć dziecko nie miało zrobionych.

2. Musisz umówić się z ojcem dziecka (najprawdopodobniej swoim mężem) i wspólnie, jednocześnie udać się do urzędu, aby złożyć wniosek i podpisać się w obecności urzędniczki. Jeśli mąż pracuje, to jest zazwyczaj 1 dzień w tygodniu, kiedy urzędy są otwarte do 18. Jeśli nawet o tej godzinie nie będzie to możliwe, to musi wziąć wolne. Co ciekawe, niemowlę nie musi być przy tym obecne.

3. Kolejną trudnością będzie pokonanie wejścia do urzędu, gdzie należy złożyć wniosek. Tak wygląda ono u nas w Bydgoszczy:

PIC000548

Oczywiście, jeśli dziecko zostało pod opieką kogoś innego, nie będzie to takie trudne dla przeciętnego rodzica. Jednak jeśli pokusiliście się o rodzinny wypad na miasto, to życzę powodzenia!

4. Składamy wniosek. Bez problemu można go wypisać na miejscu. Jest dość krótki i zrozumiały. Przedkładamy też skrócony odpis Aktu Urodzenia do wglądu i skopiowania, do wglądu dowody osobiste rodziców oraz zostawiamy wspomniane wcześniej dwa zdjęcia. W obecności urzędniczki składamy podpisy we wniosku.

5. Po trzech tygodniach można już odebrać dowód osobisty dziecka. Wystarczy, że jedno z rodziców go odbierze. No chyba, że pokusicie się kolejną, przemiłą, rodzinną wyprawę na miasto.

Voila! Mamy w ręku dowód tożsamości swojego dzidziusia, możemy się w niego wpatrywać do woli oraz spokojnie planować swoją podróż.