Nadchodzi ten ważny dla nas moment, kiedy Wronek pójdzie do przedszkola. Jestem dziwnie wyluzowana w tym temacie, ale jeśli chodzi o wyprawkę przedszkolaka, to wolę być przygotowana. Przygotowałam więc uniwersalną listę rzeczy, które mogą się przydać. Oczywiście każdy wykreśli z niej jedne lub inne podpunkty, ale część z nich jest uniwersalna dla każdego.

Moja lista wyprawkowa:

 • plecak – nie jest wymagany w naszym przedszkolu, ale większość rodziców woli mieć oddzielny plecak dla dziecka. Niektórym zależy, żeby dziecko się uczyło, że w tym plecaku samodzielnie zanosi swoje rzeczy do przedszkola. Inni chcą po prostu zrobić przyjemność dziecku, a jeszcze inni – sobie. Ja należę do tej ostatniej grupy, choć Wronek też jest swoim nowym plecakiem zachwycony i samodzielności też będzie się dzięki temu uczył.

DSC_8296DSC_8477 DSC_8504

Do przedszkola wybrałam plecak marki Little Life – znajdziecie taki TUTAJ.

 • worek na kapcie – w worku na kapcie głównie chodzi o to, żeby schować te kapcie i powiesić na haczyku, żeby się nie walały po podłodze, gdy np. trzeba ją umyć. Później przechowuje się w nim również strój gimnastyczny. Nasz jest fikuśny, kolorowy, ale równie dobrze mógłby to być worek, który gdzieś gratisowo dostaliśmy z zakupami.

DSC_8312DSC_8316

Taki worek znajdziecie TUTAJ.

 • kapcie – my kupiliśmy takie wsuwane, ale zastanawiam się, czy na rzepy nie byłyby dla dziecka łatwiejsze w ubieraniu. Chyba wyjdzie w praniu, zobaczymy.

DSC_8314

Kapcie są marki Befado, ale nie pamiętam gdzie kupiłam.

 • fartuszek – dzieci w przedszkolu dużo czasu poświęcają na zajęcia plastyczne. Jeśli nie chcecie do drugi dzień spierać plam po malowaniu albo zdrapywać wtartej w bluzkę plasteliny, to taki fartuszek wam się przyda. U nas jest wymagany.

DSC_8298 DSC_8266 DSC_8283 DSC_8281 DSC_8269 DSC_8285

Fartuszek Lilliputiens do kupienie TUTAJ.

 • kocyk/śpiworek – tutaj jest duże pole do popisu, bo wybór tego typu akcesoriów jest ogromny. My mamy i to i to, okaże się w praniu co będzie się lepiej sprawdzać. A może będziemy używać na zmianę.

DSC_7630 DSC_7607 DSC_7604

Śpiworek się przyda w chłodniejszej sali przedszkolnej. Ten jest super, bo ma wszytą poduszkę i jeszcze kieszonkę na zabawkę. Śpiworek Tuloko dostępny jest w sklepie FabrykaWafelków.pl.
DSC_8307

Kocyk przedszkolaka wraz z poszewką do kompletu mamy z Turlu Tutu.

 • szczoteczka, pasta i kubek – większość rodziców pewnie zaopatrzy się w pierwszy lepszy zestaw z marketu i tym sposobem połowa grupy będzie wymieniać się w łazience szczoteczkami z pomarańczowym logo ;) My mamy Jack N’Jill – mocny kubek, porządna szczoteczka i pasta o naturalnym składzie (zobaczymy jeszcze, czy smak się spodoba, bo trafił nam się wybredny typ).

DSC_7631

Akcesoria do mycia zębów Jack N’Jill znajdziecie TUTAJ.

 • mały ręczniczek – w wielu przedszkolach obowiązkowy, w innych używa się ręczników papierowych. Najlepiej mieć kilka ręczników i co kilka dni wymieniać na wyprany.

DSC_7634

Nasze ręczniczki mamy z Ikei.

 • wygodne ubrania – domyślam się, że większość dzieci na co dzień chodzi w wygodnych ubraniach, ale z obserwacji widzę, że kiedy dziecko idzie do przedszkola trzeba się zaopatrzyć w dodatkowe. Dla chłopców w szczególności potrzebnych będzie kilka dodatkowych par dresów, a dla dziewczynek legginsów. Poza tym wygodne t-shirty i inne bluzki, które łatwo będzie można w razie potrzeby zdjąć.

DSC_8335

Wronek jest zaopatrzony w dodatkowe dresy z NativoKids, Reserved, Kids on the Moon. Lubimy także krótkie spodenki NativoKids i Zezuzulla, ale wypatruję też wygodnych spodni w Lidlu, bo akurat z tych jestem zadowolona.

 • ubrania na zmianę – w plecaczku lub worku warto trzymać dwie pary awaryjnych majtek i spodni.
 • piżama – w niektórych przedszkolach dzieci przebierają się w piżamki na leżakowanie.
 • zabawka z domu – oczywiście to już żadna tam specjalna wyprawka, a po prostu najbliższa sercu dziecka zabawka, która pozwoli mu poczuć się bezpieczniej w obcym miejscu. Niektóre przedszkola zalecają nie brać z domu zabawek, a inne wręcz zachęcają. To jest kwestia indywidualna. My na początku zamierzamy zabierać, co też jest w naszym przedszkolu zalecane, a jak się Wronek oswoi z nowym miejscem, to zrezygnujemy z tego.

DSC_8342

Na zdjęciu myszki Maileg – starszy braciszek i młodsza siostrzyczka. A TUTAJ znajdziecie całą kolekcję.

 • naklejki – jest kilka firm oferujących naklejki z imionami albo personalizowanymi obrazkami, żeby ułatwić dziecku i nauczycielkom rozpoznawanie, do kogo należy dana rzecz. Są też naklejki, które przykleja się wewnątrz buta i ułatwiają dziecku ubieranie właściwego buta na właściwą nogę. Naklejek jeszcze nie mamy, jestem na etapie rozglądania się za nimi. Ewentualnie można wszystko podpisać permanentnym markerem.

DSC_8321

Jeśli szukacie produktów najwyższej jakości, to zerknijcie sobie do sklepu FabrykaWafelków.pl.

Znajdziecie też u nich poradnik z jeszcze większym wyborem wyprawkowym –> klik

My już jesteśmy przygotowani (no, poza tymi naklejkami), a Wy macie już wszystko?

I jeszcze na koniec niespodzianka! Wersja do druku! Nie zapomnijcie skonsultować jej z przedszkolem, do którego będzie uczęszczało Twoje dziecko, bo każda placówka ma swoje indywidualne wymagania. Kliknij na obrazek z listą i otworzy się ona w powiększonej wersji do druku w nowej karcie przeglądarki:

wyprawka mala