Czy wiesz, ile godzin przeciętna mama poświęca na gotowanie w ciągu 18 lat bycia mamą? Ile czasu zajmuje Ci sprzątanie i opieka nad własnymi dziećmi? Obliczyłam ile wyniosłoby wynagrodzenie mamy, jeśli praca przez nią wykonywana byłaby płatna. Jesteście ciekawi?

Bycie mamą, to najpiękniejsza i najtrudniejsza rola, jaką przyszło mi w życiu pełnić. Z jednej strony doświadczam takich uczuć, momentów i szczęścia, o których mi się wcześniej nie śniło, a z drugiej strony nigdy nie myślałam, że dobrowolnie podejmę się tylu obowiązków, które codziennie wypełniam. Zadań, które kosztują mnie niebywałe ilości energii, cierpliwości, siły i wytrwałości. Ile właściwie godzin pracy jeszcze jest przede mną i ile są one warte?

DSC_5704

Ktoś już podjął się tych obliczeń i udało się zliczyć niektóre obowiązki przeciętnej mamy! Okazuje się, że:

1. W ciągu 18 lat macierzyństwa, przeciętna mama spędza 8212 godzin gotując dla swojej rodziny i zmywając naczynia po posiłkach! 

Kto ma zmywarkę, ten jest wygrany, ale nie oszukujmy się – zmywarkę też trzeba załadować, a czyste naczynia poukładać. Ponad 8 tysięcy godzin!

MIM_0130

2. W ciągu 18 lat macierzyństwa, przeciętna mama poświęca 5867 godzin na robienie prania. 

Tak, wiem, że pralka sama pierze, ale ktoś to pranie segreguje, wrzuca do pralki, wrzuca odpowiedni środek chemiczny, wyjmuje, wiesza, zdejmuje i składa. Czasami trzeba coś przeprać w rękach albo odplamić. Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie to ja robię te rzeczy, a nie pralka :) A najgorzej jest po wakacjach. Wtedy się okazuje, ile prania potrafi się nazbierać w czteroosobowej rodzinie przez tydzień. Całe dwa dni po urlopie nadrabiam. Jeśli jest słońce.

DSC_5708

3. W ciągu 18 lat macierzyństwa, przeciętna mama spędza 11038 godzin na sprzątaniu i naprawianiu różnych rzeczy w domu. 

Oczywiście facet też ma swoje obowiązki, ale jeśli to Ty więcej czasu spędzasz w domu, to ta liczba nie powinna Cię zdziwić. Teraz jak Nina ma niecałe półtora roku, to mam wrażenie, że non stop chodzę tylko po domu i coś po niej podnoszę, odkładam, wycieram, zbieram… Taki etap. Do tego łazienka, mycie okien, wycieranie kurzów… Wymieniać dalej?

MIM_0264 MIM_0231

4. W ciągu 18 lat macierzyństwa, przeciętna mama poświęca 15834 godziny na opiekę nad swoimi dziećmi.

W grę wchodzą zabawy, spacery, pilnowanie, by były bezpieczne, wycieczki, czytanie książek, rozmowy… Wszystko to, co robiłaby z dziećmi niania, gdyby ją wynająć. Z taką różnicą, że jej oczywiście trzeba będzie zapłacić za opiekę, a Ty zrobisz to w zamian za uśmiechy, buziaki i za słodkie „kofam cie”.

DSC_5696

Policzmy zatem ile godzin łącznie „przepracujemy” w ciągu 18 lat.

8212 + 5867 + 11038 + 15834 = 40951 godzin

Gdyby ktoś nam zapłacił 15 zł za godzinę to wyjdzie 614265 zł. To już ładny domek by się zbudowało! Po dalszych obliczeniach wychodzi mi, że rocznie praca mamy jest warta 34126 zł, a na miesiąc powinna ona dostawać 2844 zł. Należy pamiętać, że sumy godzinowe są uśrednione, czyli jest to średnia godzin „pracy” mamy, która robi wszystko w domu oraz takiej, która pracuje i stać ją, żeby wynajmować nianię i sprzątaczkę, więc tych godzin poświęconych na obowiązki domowe ma dużo mniej. Biorąc to pod uwagę pewnie będą mamy, którym należałoby policzyć i z 5 tysięcy wypłaty, albo i więcej.

To teraz jak Wam ktoś powie, że siedzicie w domu i nic nie robicie, to pokażcie mu te obliczenia.

Czy zamieniłabym to na cokolwiek innego albo czy gdy mogłabym cofnąć czas podjęłabym inne decyzje? Nigdy w życiu!

MIM_0166 MIM_0158 MIM_0163 MIM_0172 MIM_0200 MIM_0145 MIM_0097 MIM_0224 DSC_5701

bluzka Nosweet | legginsy no name | okulary Converse (TK Maxx)

* * *

Za śliczne zdjęcia dziękuję mojemu braciszkowi. Postarał się chłopak ;) Przy okazji zajrzyjcie na bloga jego żony, na którym większość zdjęć jest właśnie jego autorstwa –> thestyleventure.com

MIM_0277

Źródło danych liczbowych znajdziecie TUTAJ