To pytanie chyba zadaje sobie każdy rodzic – jeden jeszcze przed wyborem i zakupem rowerka, a drugi już mając nowy nabytek lub prezent w domu. Nie ukrywam, że sama wbiłam sobie to pytanie w Google, bo nie chciałam zniechęcić syna do jazdy przez niewłaściwie ustawione siodełko.

Z różnych źródeł dowiedziałam się, że siodełko powinno być ustawione na takiej wysokości, aby dziecko spokojnie mogło trzymać obie stopy na ziemi mając kolana lekko ugięte. Jeśli dziecko musi przechylać rower, żeby móc postawić nogi płasko na ziemi albo staje na palcach, to znaczy, że siodełko jest za wysoko. Może to zniechęcić dziecko do nauki jazdy, bo po prostu nie będzie mu to wychodziło.

Czy można ustawić siodełko za nisko? Tego się z internetu nie dowiedziałam, ale z moich obserwacji wynika, że lepiej ustawić je za nisko, niż za wysoko. Rowerek, który posiadamy ma 3 możliwe do ustawienia wysokości i zarówno na najniższym jak i na średnim poziomie Wronek radzi sobie z jazdą podobnie. Jedynie gdy jest ustawione najwyżej, jazda sprawia mu kłopot (na zdjęciach ma najniżej). Jeśli macie podobny dylemat – ustawcie nieco niżej, a jak będzie widać, że dziecko coraz bardziej się wprawia i potrzebuje więcej miejsca na przebieranie nogami, podnieście siodełko.

Oczywiście nie są to żadne porady fachowca, a jedynie moje spostrzeżenia, którymi o tak się z wami dzielę.

DSC_2062 DSC_2073 DSC_2105

Rowerek biegowy, na którym Wronek uczy się jeździć to „Formuła 1” marki Scratch Europe. Wybrałam ten model ze względu na pompowane koła, wygodny uchwyt do przenoszenia rowerka i wygląd. Dodatkowo jest on po prostu porządnie wykonany, wybór na lata, dla niejednego dziecka. Widać, że Wronkowi się na nim wygodnie jeździ. Rower ten przewidziany jest dla dzieci od 3 lat, ale na moje oko i 2,5-latek sobie na nim poradzi, jeśli nie jest niski.

Głowę chroni kask Janod. Wiem, że jest trochę za luźno zapięty – to tak na początku tylko, bo Wronek zdejmował jak mu było za ciasno. Musi się trochę przyzwyczaić, że jak idziemy na rower, to zakładamy kask.

DSC_2098 DSC_2107 DSC_2057 DSC_2123 DSC_2280

Rower i kask znajdziecie w sklepie FabrykaWafelków.pl. Rowerek tu i kask tu.