Odciski małych rączek i stópek niemowlaka to ‚trzebazrobić’ większości rodziców spodziewających się dzieci. Pamiętam jak odciskaliśmy malutką Wronkową rączkę w gipsie i nic z tego nie wyszło. Coś, co wydaje się dziecinnie proste okazało się być dość skomplikowane. Po pierwsze, masa zastygła za szybko. Po drugie, w jaki ja niby sposób mam docisnąć tę małą łapkę, żeby nie połamać tych tyci paluszków?

Dlatego dziś jestem zdania, że można z tym chwilę poczekać. Stópka o 1 cm większa niż po urodzeniu nadal będzie malutka i słodka. A rączka dwulatka też jeszcze wzbudza uśmiech :) No i można wtedy na spokojnie pomyśleć, jak taki odcisk zrobić w domu, po swojemu. Powstał pomysł na masę solną. Ona jest bardziej miękka niż gips. Jedyne co, to nie zachowa tylu detali rączki. Ale efekt i tak jest zadowalający.

Do zrobienia tej masy potrzebne są:

1 szklanka mąki

1 szklanka soli

1/2 szklanki wody

 

DSC_0050-2_2

Łączymy składniki i urabiamy masę:

DSC_0061DSC_0064

Podzieliłam ją na dwie części – będzie serce na stópki Ninki i koło na rączkę Wronka.

6DSC_0081

Delikatnie, ale dość konkretnie dociskamy rączkę i każdy paluszek po kolei.

DSC_0086DSC_0094

Przy dwulatku warto zrobić tej masy trochę więcej, bo na pewno będzie miał ochotę się nią trochę pobawić!

DSC_0110DSC_0108

Jak już się pobawił, rozwałkowałam drugą kulkę i uformowałam palcami serce. Następnie odcisnęłam obie stopy Ninki. Później na odwrocie napisałam wykałaczką imię i datę.

DSC_0112DSC_0128DSC_0148

Gotowe odciski najlepiej pozostawić na słońcu na długie godziny. Można też upiec w piekarniku na małym ogniu. Ewentualnie można trochę przyspieszyć proces z pomocą mikrofalówki, ale ten pomysł jest najsłabszy, niestety.

DSC_0100

Jak formy przeschną można je pomalować. Ja miałam do dyspozycji jedynie farbę do ścian, ale w tym przypadku nie robi to większej różnicy.

DSC_0172

I gotowe :) Kiedy położyłam dzieci spać i popatrzyłam na gotowe odciski, wyobraziłam sobie jak dorosły Wronek przykłada do kółka swoją męską, dużą dłoń. Później wyobraziłam sobie opalone nogi Niny i sandały na jej stopach, rozmiar 38… Za 20 lat będę patrzeć na te pamiątki z rozrzewnieniem i łezką w oku.

DSC_0181

A wam udało się takie odciski uwiecznić?

DSC_0186

lampki – CottonoveLove

plakat – Green Elefant, w wakacyjnej edycji Bonbonbaby