To pytanie zadaje sobie wiele matek, których dzieci urodziły się łyse lub wyłysiały wkrótce po porodzie, a nowych włosków jak na lekarstwo. Niektóre maluchy rodzą się z bujną fryzurą. Miesiące mijają, a fryzura staje się coraz bujniejsza, włosy mocniejsze i zazwyczaj zmieniają lekko kolor. My nie mieliśmy tego przywileju.

„Jest główka i nawet jakieś włosy ma” – powiadomił mnie mój lekarz podczas porodu. Od początku prowadzenia ciąży popisywał się swoim nietuzinkowym poczuciem humoru. W trakcie porodu błagałam o cesarkę na co mój wspaniałomyślny lekarz odpowiedział – „A co ja wpiszę we wskazaniach? Że panią bolało?” Eh, szkoda gadać. Gdy już ta kochana główka się pokazała również dobre samopoczucie go nie opuszczało. O porodzie może kiedyś więcej napiszę, a teraz wróćmy do tematu włosków.

Mimo wszystko ta delikatna owłosiona warstwa mnie cieszyła. Wronek urodził się z rzadkimi, cieniutkimi włoskami, które namiętnie głaskałam i całowałam.

włosy noworodka

Długo się nimi nie nacieszyłam, bo po miesiącu zauważyłam pogłębiające się… zakola:

włosy niemowlaka

Aż ostatecznie Wronek wyłysiał mając 6 tygodni. Na jego główce pozostała jedynie mała kępka długich włosków na samym czubku:

łysy niemowlak

Przez kolejne dwa tygodnie w miejsce starych włosków zaczęły rosnąć nowe i tak mając 2 miesiące znowu mieliśmy meszek na głowie. Kępka na głowie pozostała dłuższa od meszku, wzięłam więc nożyczki i wyrównałam tu i ówdzie (z asystą wronkowego taty oczywiście).

2 miesiące niemowlę

Wronek 4-miesięczny mógł się poszczycić nieprzeciętną fryzurą:

niemowlę 4 miesiące

Z tygodnia na tydzień widzę jak blond włoski robią się coraz mocniejsze i bardziej gęste.

Jednak włosy niemowlaka to jest bardzo indywidualna sprawa. Dziecko może być łyse nawet do 1,5-2 lat. Może też być tak jak to opisałam na początku – bujna fryzura od samego początku.

A jak to u was było z tymi włoskami? Były? Nie było? Jak bardzo kolor się zmienił?

Poniżej małe zestawienie – Wronek 10-dniowy i Wronek 4,5-miesięczny. Właściwie to wróciliśmy do punktu wyjścia…

irokez 2 tygodnie

kiedy niemowlakowi rosną włosy