Szymon, Maksymilian, Helenka, a może Róża? Jednym z przywilejów rodziców jest wybór imienia dla dziecka. Tak, przywilejów. Możesz wybrać imię, które drugi człowiek będzie nosił do końca życia. No chyba, że nazwiesz go Żyraf albo Fontanna (autentyczne imiona! bez urazy dla Żyrafa i Fontanny) i się mu nie spodoba, to ewentualnie sobie zmieni za kilkanaście lat.

No ale tu się trzeba dogadać jeszcze ze współmałżonkiem. Powinna być to wspólna decyzja. U nas był z tym problem, bo mężowi nie podobała się ŻADNA moja propozycja. Albo mu się z kimś negatywnie kojarzyła albo po prostu źle mu brzmiała. Zarówno w przypadku syna jak i córki to jego propozycje „wygrały”. A po pierwszym porodzie powtarzałam: mąż wybierał imię dla pierwszego dziecka, to ja wybiorę dla drugiego. Chyba musiałabym sama jechać do tego urzędu w tajemnicy, żeby tę swoją Liwię albo Noemi wpisać… Nic mu się nie podobało. Pewnego dnia po prostu powiedział do brzuszka, ni stąd ni zowąd „Ninka” i tak już zostało.

DSC_6417

Dzisiaj nie wyobrażam sobie, żeby miało być inaczej. Przecież moja Nina to Nina właśnie. Poza tym pięknie brzmi z nazwiskiem: Nina Wroniecka. Pasuje i już. Plusem jest też to, że jest to jedno z nielicznych słów, które jej starszy brat wypowiada bez większego problemu.

Czym wy się kierujecie/kierowaliście przy wyborze imienia? Czy ma się dobrze kojarzyć? Czy ładnie brzmieć? Czy iść w parze z nazwiskiem?

Jeśli komuś zależy, by było to imię popularne, to poniżej przedstawiam najbardziej popularne (źródło) polskie imiona:

Dziewczynki:
Julia
Maja
Zuzanna
Aleksandra
Natalia
Zofia
Wiktoria
Oliwia
Maria
Alicja
Lena
Hanna
Amelia
Gabriela
Anna
Karolina
Weronika
Antonina
Pola
Magdalena

Nina plasuje się na 27. pozycji.

Chłopcy:

Jakub
Jan

Mateusz
Bartek
Kacper
Szymon
Michał
Antoni
Filip
Aleksander
Piotr
Franciszek
Maciej
Mikołaj
Adam
Stanisław
Wiktor
Wojciech
Krzysztof
Igor

Inne imiona, które mi osobiście się bardzo podobają:

Dziewczynki: Liwia, Noemi, Emilia, Liliana, Nadia, Nela, Mila, Mia.

Chłopcy: Tymon, Patryk, Oliwier, Robert, Sebastian, Leon, Aleks, Natan.

A jakie są wasze typy gdyby kiedyś przyszło wam wybierać imię dla jeszcze jednego brzdąca?

DSC_6384 DSC_6402

Personalizowane gadżety na zdjęciach to dzieła dwóch czytelniczek, które prowadzą swoje małe biznesy. Wesprzyjcie je swoim lajkiem na fejsbuczku, jeśli chcecie ;)

Układanki z imieniem: TATUTATAM

Kubki personalizowane: WriteIt