Choć wizja posiadania wnuków jest jeszcze dla mnie odległa, to jednak po trzydziestce zaczynają się różne przemiany w głowie, które powodują, że częściej myślę o dalszej przyszłości.

Niecałe 4 lata mojego macierzyństwa minęło jak za pstryknięciem palcami. Jeszcze drugie tyle i mój syn pójdzie do szkoły. Następnie ani się nie obejrzę, a Wronek będzie na studiach, a później to już tylko czekać na wnuki :) A podobno wnukom chciałoby się oddać gwiazdkę z nieba. Nieraz zadaję sobie pytania, czy będzie mnie na tę „gwiazdkę” stać.

Pewnie też dostaliście jakiś czas temu list z zielonym paskiem na kopercie, z którego dowiedzieliście się o przewidywanej kwocie Waszej emerytury. Wiecie, jaką kwotę ja miałam w swoim liście?

0 zł!

Kwota ta w dużej mierze zależy od okresu bezskładkowego, który w moim przypadku był dłuższy niż czas, który faktycznie przepracowałam. Jak wrócę do pracy, to ten czas zacznie się wydłużać i prognoza na szczęście się zmieni, ale lampka i tak mi się zapaliła. Chcę kiedyś być babcią, którą stać na godne utrzymanie. Babcią, która z różnych okazji i bez okazji będzie mogła odpalić coś wnukom. I chcę, żeby było nas stać na jakąś wycieczkę od czasu do czasu, gdy już nie będziemy pracować, ale jeszcze będzie nam się chciało. Chciałabym też nadal móc realizować swoje pasje. Babcia z Nikonem? Czemu nie :) Taka jest moja wizja na tamten odległy jeszcze czas. Może trochę optymistyczna, a może właśnie tak powinno to wyglądać.

dsc_2578 dsc_2565 dsc_2579dsc_2587

Na szczęście nie jestem skazana tylko na nasz państwowy system emerytalny, który w tych czasach jest bardzo niepewny. W internecie jest mnóstwo informacji na temat tego jak inaczej oszczędzać na emeryturę. Zastanawiam się właśnie nad skorzystaniem z dodatkowej formy ubezpieczenia społecznego, którym jest indywidualne konto emerytalne, czyli tzw. III filar emerytalny. Myśleliście kiedyś nad tym?

NN Investment Partners TFI oferuje założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) oraz Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), za których otwarcie nie trzeba nic płacić. Samodzielnie decyduję o wysokości składki. Mogę odkładać 50 zł miesięcznie, a może to być nawet 1200. Jeśli jesteście ciekawi, ile pieniędzy udałoby się Wam zaoszczędzić tym sposobem i ile hipotetycznie wynosiłaby dodatkowa emerytura przy określonej składce, to możecie skorzystać z kalkulatora. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które uzmysławia, że przy stosunkowo niewysokiej, comiesięcznej wpłacie można uzbierać na całkiem sensowną emeryturę.

Można by pomyśleć, że jest to dodatkowy wydatek i nie stać mnie na niego. Jeśli jednak spojrzę na to oszczędzanie jak na inwestycję, która może mi przynieść zysk, to zupełnie zmienia się perspektywa. Warto wspomnieć, że cały zysk jest zwolniony z podatku od zysków kapitałowych, a w przypadku inwestowania w IKZE dodatkowo mogę odliczyć wpłacone środki od dochodów podczas rozliczania się z PITów.

Częstym argumentem przeciw takim pomysłom jest hasło, że „przecież mogę nie dożyć do emerytury”. Oczywiście mam nadzieję, że wszyscy będziemy żyć jak najdłużej i będziemy cieszyć się większą ilością wolnego czasu w zdrowiu i spokoju. Jeśli jednak ktoś ma takie obawy, to mam dobrą wiadomość. Inwestując w trzeci filar emerytalny wpłacone środki podlegają dziedziczeniu. Nie przepadną bez śladu. Mogę je zapisać na przykład swoim wnukom.

Czym jeszcze taka forma odkładania na emeryturę różni się od tego, co oferuje mi ZUS? Przede wszystkim mam wgląd w swoje konto IKE lub IKZE przez internet w każdej chwili. Zawsze mogę sobie sprawdzić, ile pieniędzy już wpłaciłam. Wygląda to podobnie jak konto bankowe, tylko nie mogę za jego pośrednictwem robić zakupów. Jeszcze ;)

Nie będę Was do niczego przekonywać, bo to jest indywidualna decyzja każdego, a ja nie jestem żadnym doradcą finansowym. Tak się tylko głośno zastanawiam, bo obiło mi się o uszy już wcześniej coś na temat trzeciego filaru emerytalnego, ale nigdy nie zagłębiałam się w temat. Teraz chyba po prostu zaczynam bardziej dostrzegać jak czas  pędzi. Wiem, że czym szybciej podejmę decyzję, tym bardziej spokojna mogę być o swoją przyszłość.

dsc_2549dsc_2557dsc_2553dsc_2559dsc_2561

Więcej na temat kont emerytalnych przeczytać można na blogu NN Investment Partners TFI (klik) oraz tutaj.

A jeśli chcecie sprawdzić swoją wiedzę na temat odkładania na emeryturę, to zajrzyjcie jeszcze na ten QUIZ! Mi poszło średnio. Trzeba będzie jeszcze trochę poczytać i podjąć decyzję :)