Często zadawałam sobie to pytanie, kiedy Wronek miał około 1,5 roku. W mojej obecności dużo płakał, denerwował się, złościł, rzucał na ziemię przy najmniejszym niepowodzeniu. Natomiast po odwiedzinach u sąsiadki, czy po spacerze z babcią słyszałam, jaki to on „grzeczny”* nie był. Było mi przykro i winiłam się za to. Aż do momentu, gdy odkryłam przyczynę.

Odpowiedź znalazłam w książce „Próbowałam już wszystkiego – jak radzić sobie z niefornym dzieckiem bez bicia i krzyku” (bardzo polecam, można kupić np. TUTAJ). Tam jest podział na wiek dziecka i etapy rozwoju emocjonalnego i społecznego aż do 5. roku życia. Dowiedziałam się z niej, że:

„Ataki płaczu i napady złości są niekiedy zwykłymi wyładowaniami napięcia; dzieci powierzają swoje zmartwienia osobie, której bezwarunkowej miłości są pewne; mamie. […] Pamiętaj, że dziecko wybiera w takich sytuacjach ciebie nie dlatego, że nie uznaje twojego autorytetu (chociaż czasem tak będzie to odbierał tata malucha albo jego babcia), ale dlatego, że czuje się przy tobie bezpiecznie.”

Taki paradoks. Dziecko zachowuje się przy tobie „niegrzecznie”* dlatego, że cię kocha i wie, że ty go kochasz. Ufa ci i jest pewne, że tylko ty go najlepiej zrozumiesz.

Ataki złości nadal się zdarzają, choć już znacznie rzadziej. Zaczął się za to u nas etap, w którym dziecko wybiera sobie jednego rodzica. Ten sam jeden rodzic ma mu pomagać się ubierać, ma go kłaść spać, podawać jedzenie, zapinać w foteliku itd. Zgadnijcie kogo wybrał sobie Wronek?

*określenia „grzeczny” i „niegrzeczny” ujęłam w cudzysłów, bowiem są one nadużywane i czasami dane zachowanie niepożądane ma po prostu związek z emocjami, a nie z celowym nieposłuszeństwem dziecka.
10 7 11 6 12 1 5 2 4 14

Wronek: bluza Mouse in a House | spodnie Zara | czapka Titot | buty Geox od Mivo

15

Ja: góra Reserved | dół H&M | buty Napapijri od Mivo

Mam dla was jeszcze małą niespodziankę – kod rabatowy na aż 30% zniżki na nieprzecenione buty w sklepie Mivo.pl! Wystarczy wpisać w miejscu na kod: MIVOWRONEK30
(kod będzie aktywny przez 7 dni i działa na wszystkie nieprzecenione produkty; nie łączy się z rabatami oraz promocjami a minimalna wartość koszyka zakupowego to 50 zł)