Dzisiaj chciałabym Wam pokazać małą inspirację własnoręcznie zrobionej zabawki dla niemowlaka. Zabawka ta jest idealna dla maluszków w wieku od 3 do 9 miesięcy, ale również starsze dzieci mogą się nią zainteresować.

Metkowiec wspomaga rozwój niemowląt, bo dzieci chętnie chwytają wystające wstążki i manipulują nimi w rączkach. Poza tym warto wykorzystać kontrastowe kolory i czerwone akcenty, by dodatkowo zwrócić uwagę maluszka i stymulować rozwój jego wzroku.

Do zrobienia takiej chmurki potrzebne mi były:

  • kawałek materiału (użyłam resztki od zasłony, którą wcześniej musiałam skrócić – czasami warto trzymać takie „śmieci”)
  • kilka wstążek w różnych kolorach
  • różowe skrawki materiału na policzki
  • nożyczki
  • wypełniacz (może być z nieużywanej maskotki albo poduszki)
  • igła, nici
  • maszyna do szycia mile widziana, ale można i szyć ręcznie

dsc_6569

Zaczęłam od narysowania chmurki. Zrobiłam to odręcznie, na oko. Należy pamiętać o małym zapasie, bo podczas szycia wzór się zmniejszy.

dsc_6509

Wycinamy chmurkę i odrysowujemy wzór na drugim kawałku materiału tak, by pasowały do siebie właściwą stroną.

dsc_6512

Układamy kawałki wstążek i planujemy ostateczny wygląd zabawki. Metki mogą być różnej lub takiej samej długości, ale należy pamiętać, że muszą być krótsze niż obwód główki dziecka, żeby nie założyło sobie pętelki na szyję! Pamiętamy również o kawałku wstążki lub sznurka na pętelkę na górze zabawki.

dsc_6516

Zaczynamy od doszycia policzków. Moje wyszły nieidealnie, bo materiał był zbyt rozciągliwy. W takim wypadku trzeba go bardziej naciągać podczas szycia lub wypełnić dodatkowym wypełnieniem.

dsc_6518

Ręcznie doszywamy oczy…

dsc_6524

… i uśmiech.

dsc_6525

Przykładamy dwie chmurki prawą stroną do siebie i zaczynamy zszywanie. Szyjąc górę pamiętamy o pętelce. Ja zapomniałam, musiałam trochę rozpruć i poprawić błąd.

dsc_6530

Szyjąc dolną krawędź układamy po kolei wstążki.

dsc_6529

Układamy je wewnątrz chmurki tak, by ze środka wystawał kawałek wstążki na zszycie.

dsc_6528

Zostawiamy kawałek krawędzi i przekładamy chmurkę przez powstały otwór na prawą stronę. Wypełniamy wnętrze wypełniaczem i zaszywamy ręcznie. Nie przejmujemy się, jeśli coś jest nieidealnie zszyte. Taki jest urok ręcznie robionych zabawek. Nie są na sprzedaż przecież, tylko do zabawy w domu lub na prezent.

dsc_6531

Metkowiec jest gotowy.

Do górnej pętelki można doczepić kółeczko typowe dla zabawek niemowlęcych lub inny zaczep, który znajdziemy w domu. Dzięki niemu będzie można zabawkę powiesić na pałąku wózka czy fotelika samochodowego i dziecko zawsze będzie ją miało w zasięgu wzroku i rączek.

dsc_6538dsc_6552 dsc_6547

Metkowiec może również służyć dzieciom smoczkowym jako przyjaciel do snu, jeśli przymocujemy do jednej metki smoczek. Dzięki temu łatwiej będzie też dziecku odnaleźć smoczek, jeśli w środku nocy będzie mu on potrzebny.

dsc_6570

Naszą chmurkę podarujemy młodszej koleżance Wronka i Ninki, ale gdyby Nina była młodsza na pewno zostałaby z nami na długo :)